Sündmused

08.
aug
ETMLi suvepäev Järva-Jaani vanatehnika varjupaigas ja muuseumide keskuses 08.08.2021

Rongiga saabujatele oli organiseeritud bussitransport Järva-Jaani tuletõrjeseltsi 1967. a bussiga КАвЗ 651А Tamsalust Järva-Jaani (21 km). Järva-Jaanis oli esmalt aega kogunemiseks, kohvi joomiseks ning perenaise Silva Kärneriga tutvumiseks.

Järgnes muhe ringkäik muuseumis koos muuseumipapa Tuve Kärneriga: Järvamaa ja Piibe maantee toad, kõikvõimalik nõukogudeaegne ning vanem või uuem tehnika, muu hulgas köögitehnika – mis kutsus esile palju erinevaid meenutusi –, lambid, laua- ja mobiiltelefonid, heli- ja audiotehnika, klaasikoja eksponaadid, raamatukogu, varjend koos vastava inventariga, õueala, kus olid üles rivistatud lugematud tuletõrjeautod, bussid, sõidu-, eriotstarbelised ja iseehitatud autod, tramm, troll, raudteevagun, roomiktransportöörid, BTR jpm – eksponaate olevat välialal üle 560.

Maitsvat lõunat sõime Jaani Tares, järgnes tuletõrjeinventari tundmise viktoriin ja läbisime lühendatud tuletõrjeõppuse, mille käigus anti juhiseid tulekustuti ja kustutusteki kasutamiseks ning ühtlasi saime teada, miks tuletõrjeämber on koonusekujuline. Kuna vahepeal oli selgunud, et on võimalik sõita muljetavaldava roomikautoga АТС 59Г/668-ВЛ, siis julgemad (ja/või pahaaimamatumad) seda ka tegid, saades ohtra kiljumise saatel ettekujutuse tanki võimekusest maastikul kulgeda. Järgnes küllalt keeruline orienteerimis- ja otsimismäng Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga territooriumil. Kauni erikujulise tordi söömise kõrvale vaatasime pilte möödunud üritustest ja liidu eelmisel juubelil valminud multifilme. Lõpetuseks osalesid soovijad jälle viktoriinis, sedapuhku olid küsimused ETMLi ja tõlkimise kohta.

Isegi alaarenenud tehnikahuviga külastajale on vanatehnika varjupaiga külastamine meeldejääv kogemus, oli hea mõte nii ootamatu koht suvepäeva korraldamiseks valida, sest omal algatusel ei oleks seda ilmselt mitte kunagi külastanud.

Pilte suvepäevast vaata siit.