Sündmused

11.
mär
Talvepäev 2024 Eesti Metodisti Kirikus

Talvepäev 2024 Eesti Metodisti Kirikus

ETMLi liikmed said kokku 10. veebruaril Tallinnas, et üheskoos külastada Narva maanteel asuvat Eesti Metodisti Kirikut. ETMLi pikaaegne liige Tarmo Lilleoja töötab tõlgina kiriku juures tegutsevas teoloogilises seminaris. Tarmo tutvustas meile kiriku arhitektuuri ning tegi ettekande usulisest tõlkest ja oma praktilisest kogemusest.

Paljud liikmed olid selle Kardioru piiril asuva nurgelise katuse ja terava torniga hoone vastu huvi tundnud, kuid sees olid käinud vähesed. Algul tutvustas Tarmo metodisti liikumise ajalugu Eestis, mis sai alguse 1907. aastal. 20. sajandil tegutseti eri pindadel ning Narva maanteel asuv hoone valmis alles 2000. aastal. Kiriku arhitektid on Vilen Künnapu ja Ain Padrik ning tegemist on postmodernistliku dekonstruktivismiga. Hoone ehitamiseks saadi annetusi kogu maailmast: Ameerikast, Euroopast, isegi Koreast.

Kõigepealt sisenesime torni all asuvasse kirikusaali. Ruumi projekteerimisel on järgitud kõiki sakraalse arhitektuuri nõudeid: altar on ida suunas, saalis on eraldi kooriosa, armulaua laud ja ristimisbassein. Meie pilku püüab nurgas asuv Hugo Lepnurme mälestusorel, mis sobib täiuslikult kokku saali interjööriga. Tänu astmelisele seinale on saalis ka väga hea akustika, mistõttu salvestatakse siin tihti muusikat.

Pärast kirikuhoonega tutvumist koguneme klassiruumi, kus EMK Teoloogilise Seminari rektori asetäitja Taavi Hollman tutvustab seminari töökorraldust. Seminaris on kolmekeelne õpe ning tagatud on loengute sünkroontõlge eesti, vene ja inglise keelde. Tudengid on pärit väga erinevatest riikidest: Eestist, Ukrainast, Venemaalt, USAst, Iisraelist, Nigeeriast, Ghanast ja mujaltki. Vajadusel on tagatud ka kaugõppe võimalus. Sellel aastal on seminaris 69 tudengit, õpe kestab 3 aastat ning lõpetajad omandavad rakendusliku kõrghariduse.

Seejärel astus meie ette Tarmo Lilleoja, kes rääkis tõlgitööst seminaris ja usulisest terminoloogiast. Sukeldusime usukeele spetsiifikasse ning tõdesime, et usukeelel on Eestis pigem oskuskeele staatus. Tõlkides tuleb arvestada nii Piibli terminoloogiat kui ka eri uskkondade spetsiifikat. Saame teada ka, et Eesti Kirikute Nõukogu ja Eesti Keele Instituudi koostöös valmib 2024. aasta jooksul ususõnastik, mis sisaldab ligi 4700 terminit.

Täname kõiki, kes ETMLi talvepäeval osalesid!

Pildid üritusest leiab siit.